Cracroft's Peerage
The Complete Guide to the British Peerage & Baronetage

If you have found this page useful, why not make a donation to The Peerage Research Trust so that we can continue to maintain and develop Cracroft's Peerage?


| Search this site | Introduction | Contents | The Monarchy | The Peerage | The Baronetage | Untitled Families | Orders of Chivalry | Miscellaneous | Forums | Contact Us | Links |

____________________________________________________________________________________________________________

 

Ripon, Earl of (UK, 1833 - 1923)

 

Creation: let.pat. 13 Apr 1833

 

Extinct: 22 Sep 1923

 

Family name: Robinson

____________________________________________________________________________________________________________

 

Arms:

See Marquess of Ripon

____________________________________________________________________________________________________________

 

Frederick John [Robinson], 1st Viscount Goderich later 1st Earl of Ripon, PC

2nd son of Thomas [Robinson], 2nd Baron Grantham, by his wife Lady Mary Jemima Yorke, 2nd dau. and cohrss. of Philip [Yorke], 2nd Earl of Hardwicke

born

1 Nov 1782

mar.

1 Sep 1814 Lady Sarah Albinia Louisa Hobart (b. 23 Feb 1791; d. 9 Apr 1867), only dau. of Robert [Hobart], 4th Earl of Buckinghamshire, by his first wife Margaretta Adderley, widow of Thomas Adderley, of Innishannon, co. Cork, and dau. and cohrss. of Edmund Bourke, of Urrey

children

1. Hobart Frederick Robinson (b. and dvp. Sep 1816)

2. Hon George Frederick Samuel Robinson, later 2nd Earl of Ripon later 1st Marquess of Ripon

1. Eleanor Henrietta Victoria Robinson (dvp. 31 Oct 1826)

died

28 Jan 1859

created

28 Apr 1827 Viscount Goderich, of Nocton in the County of Lincoln

13 Apr 1833 Earl of Ripon

suc. by

son

note

Private Secretary to the Lord Lieutenant of Ireland 1804-06; Member of Parliament for Carlow 1806-07 and for Ripon 1807-27; Under-Secretary of State for the Colonies 1809; a Lord of the Admiralty 1810-12; Privy Councillor 1812; Vice-President of the Board of Trade 1812-18; a Lord of the Treasury 1812-13; Joint Paymaster-General 1813-17; President of the Board of Trade 1818-23 and 1841-43; Treasurer of the Navy 1818-23; a Justice of the Realm 1821; Chancellor of the Exchequer 1823-27; Trustee of the National Gallery 1824-59; Secretary of State for the Colonies 1827 and 1830-33; First Lord of the Treasury (Prime Minister) 1827-28; Lord Privy Seal 1833-34; Privy Councillor [I] 1833; President of the Board of Control for India 1843-46

 

George Fredrick Samuel [Robinson], 2nd Earl of Ripon later 3rd Earl de Grey later 1st Marquess of Ripon, KG GCSI CIE PC

created

23 Jun 1871 Marquess of Ripon

 

The Earldom of Ripon was held by the Marquesses of Ripon from 23 Jun 1871 until 22 Sep 1923, when on the death of the 2nd Marquess of Ripon with no male heirs all his titles became extinct.

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

ã Copyright: Heraldic Media Limited. All rights reserved.

 

 

 

"